Çağımızın En Önemli Tehditlerinden Ransomware

Çağımızın en önemli sorunlarından siber fidyecilik modeli ransomware. Neredeyse tüm dünyayı etkisi altına almış bir saldırı.

Çağımızın en önemli sorunlarından siber fidyecilik modeli ransomware. Neredeyse tüm dünyayı etkisi altına almış bir saldırı.

Her geçen gün artarak devam eden siber saldırılar ve her geçen gün artan siber fidyecilik (ransomware) olayları işletme ve kurumların çalışmalarına ciddi zararlar vermekte. Dünyada her 40 saniyede bir işletme yada kurum siber fidye saldırısına maruz kalıyor. Düşünün, köklü bir ticari işletmeniz var, tüm mali verileriniz ve yedekleriniz bir siber saldırı sonucu şifrelendi. O an neredeyse ticari hayatınız sonlandı. Fatura isteyen müşterilerinize fatura kesemiyorsunuz, cari ekstre isteyen müşterilerinize ekstrelerini gönderemiyorsunuz, alacaklarınızın takibini yapamıyor ve en önemlisi alacaklarınızı bilmiyorsunuz ve isteyemiyorsunuz. Kısacası ne borcunuzu ne de alacağınızı bilmiyorsunuz.

Peki bu tarz bir saldırıya uğrayan işletmeler ne yapıyor?
Mağdurlar verilerini tekrar kullanılabilir hale getirilmesi için fidyecilere talep edilen tutarı bitcoin ile ödeme yapıyorlar. Peki sonuç ne oluyor? Dünya da yapılan araştırmalara göre fidyecilere ödeme yapan her 5 kişi yada yada kurumdan 1 tanesi verilerini kurtaramıyor, her 5 kişi ya da kurumdan 1 tanesi ise saldırganların verilerini decrypt etmek için verdiği yazılımı çalıştırdığında verileri bir daha kurtarılamaz hale gelerek tamamen kullanılamaz hale geliyor.

Peki ne yapılması gerekiyor?
Kesinlikle fidyecilere ödeme yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Ülkemizdeki veri kurtarma firmalarını tercih edebilirsiniz yada veri kurtarma firmalarına ödeme yapacak bütçeniz yoksa bir süre (3-12 ay) antivirüs firmalarının ücretsiz çözüm çıkarmasını bekleyebilirsiniz.

En önemlisi ise offline yedek. Yedeklerinizi aldıktan sonra yedekleme aygıtınızı muhakkak sunucunuz dan yada network ünüzden  çıkarın. Artık cryptolocker ve türevi virüsler network deki tüm dosyalarınızı şifreleyebilmektedir.